Jdi na obsah Jdi na menu
 


První Republika

Velkou zásluhou na špičkářské výrobě se zasloužil dělník František Knížek, který se vyučil špičkářství ve Vídni. Po příchodu do Bernartic (r. 1860) se tato výroba rozšířila natolik,  že se jí později věnovala čtvrtina bernartického obyvatelstva.

 

         Když byla v roce 1921 vytvořena KSČ, přihlásila se do ní v Bernarticích celá místní sociálně demokratická organizace.

 

         V Březnu 1926 byl v Bernarticích  organizován Mezinárodní den žen, sObrazekchůze však byla úředně rozpuštěna.

 

         Firma Ing. Mádle a společnost z Prahy zvláště využívala nezaměstnanost a nedostatek práce, převážně v těchto zemědělských obcí jako jsou Bernartice. Tyto firmy však dělníkům platili tak málo, že v 19. 3. 1931 se dělníci rozhodli udělat stávku. Stávka však byla neúspěšná. V únoru 1932 se Bernartičtí dělníci připojili k pořádání hladových pochodů na českém jihu. Jejich pochod mířil z Bernartic na okresní úřad do Milevska. Cestou se připojovali další a další pracující. Tomu to pochodu velel soudruh Josef  Nepomucký. Výsledkem toho to pochodu byl příděl potravin a obnovení podpor v nezaměstnanosti.

 

         Když se začaly vytvářet odbočky Svazu přátel SSSR, vznikla jako první odbočka v BernarticíObrazekch. Byla velmi úspěšná, již v 15. března 1936, uspořádala schůzi, na které hovořil pivovarský dělník, soudruh Cigánek z Bechyně o tom, co viděl na svém zájezdu v Sovětském Svazu, o vymoženostech, o kolchozech, které sovětští rolníci zakládají.