Osvobození městyse Bernartice
Jaro 1945 bylo také v Bernarticích poznamenáno dalšími oběťmi. 5. května 1945 projížděla touto obcí z Tábora do Písku německá vojska, která utíkala před Rudou armádou do zajetí americké armády. Tento den se poprvé sešli i národní výbory, které se sešli v oficiálním zasedání 6. května 1945. Vedoucí těchto výborů byli starosta Štěpán Bartůňka, odborný učitel František Hodík a MUDr. Vlasta Kálalová – Di Loggiová.
Na pomoc bojující Praze se 7. května vyrazili zcela samostatně na motocyklu tři mladí chlapci, pracující v místě na těžbě pryskyřice. Jména těchto hrdinů jsou Ladislav Handrejch, Vlastimil Mikota a Karel Šourek. Mrtvá těla těchto odvážlivců se však 10. května nalezla v dobříšských lesích.
8. května do Bernartic přijela skupina československých vládních vojsk, která odzbrojila vojska okupantů, čímž získala další zbraně. Po náhlém telefonickém volaní o pomoc z Bechyně vyjeli tři auta dobrovolníků na pomoc. Mezitím co pomoc pro Bechyni odjela, přijel do vesnice oddíl německého vojska SS. Obsadili celé náměstí a začali střílet do oken a dveří, používali kulomety, pancéřové pěsti, a ruční granáty. Lide začali pomateně utíkat do polí a lesů. K večeru se začali do Bernartic vracet dobrovolníci z Bechyně a na posvátném návrší nad obcí se rozvinul boj s esesáky. V tomto boji přišlo o život 33 dobrovolníků.
Přes večer ve vesnici vypukly požáry, které hořeli celou noc. Příští den již německá vojska projížděla bez incidentů.
Na vrchu Posvátném, v místě, kde padlo v nerovném boji nejvíce obětí, vybudovali Bernartičtí památník obětem fašismu. Každý rok 8. května se sem schází občané Bernartic, aby manifestovali za neopakovaná léta 1939-1945.